Reakcija na Prijedlog Zakona o upravljanju nekretninama i pokretninama u vlasništvu Republike Hrvatske

 

Ispod možete pročitati naš komentar na članak 16. predloženog Zakona o upravljanju nekretninama i pokretninama u vlasništvu Republike Hrvatske koji se odnosi na Planinarske domove.

Komentar smo postavili na sustav eSavjetovanja, svatko je dobrodošao priključiti se eSavjetovanju s argumentiranim komentarima na poveznici:
https://esavjetovanja.gov.hr/Econ/MainScreen?EntityId=25037

 

Komentar Planinarskog društva Paklenica:

Kao predstavnici Planinarskog društva Paklenica, jedne od najstarijih i najvećih planinarskih udruga Hrvatske koje desetljećima upravlja i ulaže u jedan planinarski dom i pet planinarskih skloništa  te označava i uređuje oko 180 km planinarskih staza na području Velebita, moramo reagirati na članak 16. ovog zakona.

Također, podupiremo stav i argumente iznesene od strane krovne planinarske udruge Hrvatskog planinarskog saveza. 

Planinarski domovi i planinarske kuće okosnica su hrvatske planinarske infrastrukture, te uz održavane i dobro označene planinarske staze čine osnovu za siguran boravak planinara i ostalih posjetitelja u našim planinama.

Planinarski domovi, kao i drugi planinarski objekti građeni su  i održavaju se prvenstveno volonterskim radom planinara. U planinarskim domovima planinarska društva obavljaju svoju temeljnu djelatnost, oni su baza za organizaciju radnih akcija, djelovanje raznih sekcija planinarskih društava, provedbu izleta i tura. Domovi služe i kao edukacijski centri gdje se provode  tečajevi u sustavu školovanja HPS-a (planinarske škole za djecu i odrasle, speleološke škole, razni tečajevi), ali i u sustavu školovanja HGSS-a.

Planinarski domovi planinarima služe kao baza kod obavljanja poslova održavanja planinarskih staza koji se također temelje na volonterskom angažmanu planinara. 

Kako se većinom radi o objektima koji se nalaze u nepristupačnim područjima u kojima vladaju suroviji vremenski uvjeti potrebe za redovnim održavanjem su povećane u odnosu na objekte u “civilizaciji”. Treba uzeti u obzir i iskustvo stečeno od strane planinarskih udruga u obavljanju tih poslova kroz godine. Također, treba naglasiti kako održavanje planinarskih domova, skloništa i staza ne bi bilo ekonomski isplativo bez velikog volonterskog angažmana planinarske zajednice.

Vrlo često su planinarski domovi i skloništa kojima upravljaju planinarska društva uporište Hrvatske gorske službe spašavanja te služe i kao info točka i baza za provedbu akcija spašavanja, ali i izvor ljudskih resursa koji mogu biti logistička podrška HGSS-u. 

Svime što je rečeno, želimo ukazati da unatoč općoj komercijalizaciji i eksploataciji postoji još uvijek nemali broj onih koji svoje vrijeme i svoj trud nesebično daju za opće dobro. Upravo iz tog izvora stvoreno je sve ono što danas smatramo „planinarskom infrastrukturom“ i što se sada, nakon mukotrpnog volonterskog rada i ulaganja želi komercijalizirati i prebaciti na upravljanje javnim ustanovama i županijama, koje nemaju ni ljudske ni materijalne resurse kao niti potrebno iskustvo i znanje. Nadalje, planinarski domovi su neodvojivi dio spomenute planinarske infrastrukture koju čine zajedno s planinarskim stazama, a neophodni su za sigurnost u planini te su temelj za provođenje planinarskih djelatnosti i aktivnosti u sigurnom okruženju.

Osuđujemo donošenje zakona bez konzultacija s krovnom planinarskom udrugom u Hrvatskoj te apeliramo da se uvaže prijedlozi dati od strane HPS-a.

Građeno na HTML5 i CSS3 | Copyright © 2013 PD Paklenica  |   izrada: www.meridies.hr